ALLMÄN INFORMATION
| Monteringsmodul | Z track system (standard) Busbar bracket system (optional) Angle bracket system (optional) Earthquake hanger system (optional) |
| Driftstemperatur | -20 °C / +40°C (standard) -20 °C / +80°C (optional,HOT PLUS) -40 °C / +65°C (optional,COLD PLUS) |
| Förvaringstemperatur | -40°C / +80°C |
| Glasmontering Alternativ | Tool-free clips system |
| LED-moduler | Removable / Replaceable optical unit |
| Objektivalternativ | 30° (High-Bay), 60° (Mid-Bay), 90° (Low-Bay)(Standart), 120° (Extra Low-Bay), 39°x90° (Corridor), Project-specific lens selection (optional) |
| Huvudreferens Företagsstandarder | EN 60598-1, EN 60598-2-1, EN 62471, EN 60068-2-11, EN60068-2-52, ISO9227, ASTMB117, ASTMD3359-78, ISO 4628-2, ISO 4628-4, EN 60529, EN 62262, ANSIC136.10-2017, ANSI C136.2-2018, EN 62031, IEC 62384, ASTM D3359, EN ISO 2409, IES LM 80-15, IES LM 82-12, IES LM 84,14, IES LM 85-14, IES TM 21-11, ISO9001, ISO14001, ISO18001, ISO5001, TS EN/ISO 17025 |
ELEKTRISK INFORMATION
| Elklass | Class I, Class II (optional) |
| Nominell spänning | 220-240V 50/60 Hz EU 110-277V 50/60 Hz (optional) NORTH AMERICA |
| Led ström | 250mA, 350mA, 400 mA, 450mA, 500mA, 600mA, 700mA, 900mA, 1050mA, 1200mA |
| Effektfaktor | ≥0.9 (at full load) |
| Förare | Constant current, Thermal protected, Voltage regulated, Harmonic filter protection |
| Överspänningsskydd alternativ (kV) | 6 kV (optional) 10 kV (optional) with LED signal and thermo fuse to disconnect load at the end of life 20 kV (optional) with LED signal and thermo fuse to disconnect load at the end of life |
| Styrsystem | on-off (standard), Bluetooth, DALI, 1-10V DIM, Stand alone automation |
| Uttag | NEMA 4-pin (ZHAGA book 18) (optional) NEMA 5-pin (ANSI C136.41)(optional) NEMA 7-pin (ANSI C136.41)(optional) |
| Sensor | PIR (optional), Photocell (optional), Daylight (optional) |
| Mains connection | For cable max section 2,5 mm2 Outgoing cable H05RN-F 2/3/5 x 1,5 mm2 Length on request.(optional) |
| Elektromagnetisk kompatibilitet (EMC) | IEC 61000, EN 55015, IEC 61000-3-2, IEC 61000-4-5, IEC 61547, IEC 61000-3-3, IEC 61000-4-2, IEC 61000-2-2, IEC 61000-4-11, IEC 61643-11 |
HUS OCH MATERIAL
| Hus | Corrosion resistant aluminum extrusion |
| Optisk | PMMA or PC |
| Packning | Silicon or polyurethane without junction points |
| Refractor | Tempered glass min. 4mm high transparecy UV resistant (optional) |
| Standardfärg | RAL830 Anti-microbial (optional) Project-specific colour selection |
| Täthetsnivå | IP66 |
| Impact Housing Resistance | IK10 (20 J) |
| Impact Glass Resistance | IK09 (standart) (10 J), IK10 (opsiyonel) (20 J) |
| Vibrationstest | IEC 68-2-6 (0.5G), ANSI C136.31 (3G-5G) |
| Cap | Glass-fibre UV stabilized, auto extinguishing recyclable polymer (RAL7035) |
| Connector | 5 pin terminal connector |
OPTISK INFORMATION
| Led färg temperatur | 2700K (warm white), 3000K (warm white), 4000K (neutral white) (standard), 5000K (cool white), 5700K (cool white), 6500K (cool white) |
| Färgåtergivning index (CRI) | CRI ≥80 CRI ≥90 (optional) |
| Uppåtriktat ljus utgångsförhållande | 0% |
| Fotobiologisk säkerhetsklass | IEC 62471, EN 62778 EXEMPT GROUP |
| Teststandard | LM 79-19 , EN 13032-1, EN 13032-2, (all measurements in ISO17025 accredited laboratory) |
| Lifetime of the LED's | Tq= 25°C, >102.000h - L70 Tq= 55°C, >102.000h - L70 |




